Masdevallia zahlbruckneri
Synonim: M. humilis Luer.
Występowanie:
Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador i Panama. Ten epifityczny gatunek występuje na dużym obszarze, ale rośliny spotyka się na bardzo rozproszonych stanowiskach. W Kostaryce rosną w Parku Narodowym Santa Maria i w lasach w Rincón de La Vieja na wysokościach 600-800 m. W Panamie rośliny spotyka się w prowincji Coclé, ale brak danych dotyczących naturalnego siedliska i wysokości. W Kolumbii znajduje się je w pobliżu Dabeiba w departamencie Antioquia na wysokościach 1700-2000 m, w departamencie Valle del Cauca w pobliżu Río Dagua na wysokości 1500 m, oraz w departamencie Narino przy drodze do Tumaco, ale tu nie podano szczegółowych danych ani odnośnie siedliska ani wysokości występowania. W Ekwadorze rosną na obszarze nisko położonych lasów deszczowych na zachodnich zboczach Andów, w prowincji Cotopoxi, na wysokości 1200 m i w prowincji Manabí na wysokości 600 m. Nie stwierdzono obecności tego gatunku w Peru, ale spotkano te rośliny dalej na południe w centralnej Boliwii, w departamencie Cochabamba w lasach w pobliżu Villa Tunari na wysokości 400 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i 3°C. Średnia wilgotność ponad 70% przez cały rok. Opady deszczu od 64 mm w grudniu i styczniu do 196 mm w maju. Średnia temperatura (dzień/noc) to 26/13°C przez cały rok. Okres kwitnienia: wrzesień.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. W uprawie rośliny te kwitną głównie jesienią lub na początku zimy. Gatunek ten wykazuje zmienną wielkość kwiatów i długość ogonków. Niektóre populacje bardzo się wyróżniają, a formy o największych i najatrakcyjniejszych kwiatach spotyka się w środkowej Panamie.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 5,0-11,5 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Wysmukłe, proste, łodyżkowate pseudobulwy u podstawy każdego przyrostu mają 1,0-1,5 cm długości. Te pędy są otoczone przez 2-3 luźne, rurkowate pochewki.
Liście:
Liście mają 4-10 cm długości, wliczając w to ledwie widoczne ogonki liściowe o długości 1-2 cm. Wyprostowane lub lekko pochylone liście są skórzaste, a wąskie blaszki liściowe o jajowatym kształcie mają 1,2-2,0 cm szerokości.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 3-7 cm długości wraz z kilkukwiatowym gronem. Zwieszająca się, a czasem pozioma szypułka wyrasta przy podstawie łodyżkowatej pseudobulwy.
Kwiaty:
Kilka na kwiatostanie. W każdym gronie kwiaty otwierają się pojedynczo. Żółty płatek grzbietowy często ma czerwone lub purpurowe plamki, ma 0,6-1,0 cm długości, 0,4-0,6 cm szerokości i jest połączony z bocznymi płatkami okółka zewnętrznego na długości 0,3-0,5 cm, tworząc cylindryczną rurkę. Szeroko-trójkątna swobodna część przy końcu zwęża się w wyprostowany, żółty ogonek o długości 0,8-2,2 cm. Ten ogonek zwykle jest wysmukły, ale czasami grubieje w kierunku końca. Czerwono-purpurowe boczne płatki zewnętrzne są delikatnie nakrapiane ciemniejszymi purpurowymi plamkami. Plamki mogą być wypukłe i czasem mają kępki czerwonych włosków. Są ze sobą połączone na długości 0,7-1,2 cm, tworząc 2-klapową blaszkę o długości 1,0-1,8 cm i szerokości 0,8-1,4 cm. Ich ostro zakończone końcówki zwężają się, tworząc wysmukły, żółty ogonek, który ma 0,3-1,5 cm długości. Płatki okółka wewnętrznego są białe z czerwienią na połowie bliżej warżki. Warżka ma kolor od białej do różowej i jest delikatnie purpurowo nakrapiana. Te kropki czasem mogą być wypukłe. Prętosłup jest koloru od żółto-zielonego do zielonego, a jego brzeg jest zwykle purpurowy.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |